Ask Question
13 December, 17:31

I plan to sell lemonade. If I spend $15 on products and then plan on selling glasses for $2 each, how many glasses do I need to sell to make money?

+2
Answers (1)
  1. 13 December, 17:42
    0
    8 glasses in order to make money because if you sell each glass for $2 times that by 8 it's $16
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question 👍 “I plan to sell lemonade. If I spend $15 on products and then plan on selling glasses for $2 each, how many glasses do I need to sell to ...” in 📗 Mathematics if the answers seem to be not correct or there’s no answer. Try a smart search to find answers to similar questions.
Search for Other Answers