Ask Question
18 April, 09:17

The unit price for dog food is $.35/lb. How much does a 20-lb bag cost?

+1
Answers (1)
  1. 18 April, 10:47
    0
    It costs $7.

    Step-by-step explanation:

    0.35 times 20 also equals 0.35 (10+10)

    0.35 x 10=3.5

    3.5 + 3.5=7
Know the Answer?