Ask Question
30 August, 13:30

Alaina is selling wreaths and poinsettias for her chorus fundraiser. Wreaths cost $27 each poinsettias cost $20 each. If she sold 15 poinsettias and made $543, how many wreaths did she sell?

+1
Answers (1)
  1. 30 August, 13:50
    0
    20$ * 15 = 300

    543 - 300 = 243

    243: 27 = 9

    she sold wreaths
Know the Answer?