Ask Question
6 April, 06:08

A student made two solutions - solution A and solution B. Solution A contained 5 g of copper sulfate in 50 cm3 of water. Solution B contains 10 g of copper sulfate in 100 cm3 of water. The student added solution B to solution A. The student concluded that the new solution is more concentrated because it has more copper sulfate dissolved in it Is the student correct? Explain your answer

Answers (1)
  1. 6 April, 06:36
    0
    No. The student is wrong.

    Explanation:

    Concentration of solution = mole/volume

    mole of 5 g of copper = 5/63.546 = 0.0787 mole

    Concentration of A = 0.0787/0.05 = 1.57 M

    mole of 10 g of copper = 10/63.546 = 0.1574 mole

    Concentration of B = 0.1574/0.1 = 1.57 M

    The two solution are added together:

    Total concentration = total number of mole/total volume

    = 0.0787 + 0.1574/0.05 + 0.1

    = 0.2361/0.15

    = 1.57 M

    Hence, the new solution has the same concentration with solution A and solution B.

    The student's conclusion was wrong.
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question 👍 “A student made two solutions - solution A and solution B. Solution A contained 5 g of copper sulfate in 50 cm3 of water. Solution B ...” in 📗 Chemistry if the answers seem to be not correct or there’s no answer. Try a smart search to find answers to similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question