Ask Question
5 August, 05:35

when mercury (II) oxide is heated it decomposes into mercury and oxygen gas how many molecules of oxygen gas are produced if 23.0g of mercury (II) oxide are heated

Answers (1)
  1. 5 August, 05:38
    0
    Answer;

    = 3.1966 * 10^22 molecules of Oxygen

    Explanation;

    The equation for the reaction is;

    2 HgO → 2 Hg + O2

    Given 23 g of HgO;

    Moles of HgO = 23 / 216.6 g/mol

    = 0.1062 moles

    Mole ratio; HgO : O2 = 2 : 1

    Thus; moles of Oxygen = 0.1062 moles/2

    = 0.0531 moles

    But; 1 mole of oxygen = 6.02 * 10 ^23 molecules

    Therefore; molecules of oxygen produced

    = 6.02 * 10^23 molecules * 0.0531 moles

    = 3.1966 * 10^22 molecules
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question 👍 “when mercury (II) oxide is heated it decomposes into mercury and oxygen gas how many molecules of oxygen gas are produced if 23.0g of ...” in 📗 Chemistry if the answers seem to be not correct or there’s no answer. Try a smart search to find answers to similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question