Ask Question
20 September, 22:53

The acceleration due to gravity on the surface of the moon is 1.62m/s^2. The moon's radius is Rm+1738km. A) What is the weight in newtons on the surface of the moon of an object that has a mass of 10kg? B) Determine the force extend on the object by the gravity of the moon if the object is located 1738km above the moon's surface.

Answers (1)
  1. 20 September, 23:03
    0
    weight is 12.6 N

    force is 4.05 N

    Explanation:

    given data

    acceleration = 1.62 m/s²

    radius = 1738 km

    mass = 10 kg

    distance = 1738 km

    to find out

    weight and force

    solution

    we apply here weight formula that is

    weight = mass * acceleration ... 1

    put here value

    weight = 10 * 1.26

    weight = 12.6 N

    and

    force = mass * An

    force = 10 * 1.62 (1738 / 1738+1738) ² = 4.05 N

    so force is 4.05 N
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question 👍 “The acceleration due to gravity on the surface of the moon is 1.62m/s^2. The moon's radius is Rm+1738km. A) What is the weight in newtons ...” in 📗 Engineering if the answers seem to be not correct or there’s no answer. Try a smart search to find answers to similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question