Ask Question
11 November, 13:35

An incompressible fluid flows along a 0.20-m-diameter pipe with a uniform velocity of 3 m/s. If the pressure drop between the upstream and downstream sections of the pipe is 20 kPa, determine the power transferred to the fluid due to fluid normal stresses.

Answers (1)
  1. 11 November, 14:01
    0
    The power transferred to the fluid is 1.8852 kW

    Explanation:

    Power = pressure drop * area * velocity

    pressure drop = 20 kPa

    area = πd^2/4 = 3.142*0.2^2/4 = 0.03142 m^2

    velocity = 3 m/s

    Power = 20 * 0.03142 * 3 = 1.8852 kJ/s = 1.8852 kW
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question 👍 “An incompressible fluid flows along a 0.20-m-diameter pipe with a uniform velocity of 3 m/s. If the pressure drop between the upstream and ...” in 📗 Engineering if the answers seem to be not correct or there’s no answer. Try a smart search to find answers to similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question