Ask Question
9 December, 18:05

Grapes cost $7.55 per pound. Evan wants to buy 4.8 pounds of grapes, and he estimates that he will need $32 to buy the 4.8 pounds of grapes. Which sta

+1
Answers (1)
  1. 9 December, 18:37
    0
    He will need more than $32 to buy 4.8 lbs of grapes. He will spend $36.24 on 4.8 lbs of grapes.
Know the Answer?