Ask Question
28 August, 15:15

Penelope buys x pounds of bananas for $0.42 per pound and y pounds of apples for $1.19 per pound.

A) Write an expression that represents the total amount Penelope spent on bananas

B) Write an expression that represents the total amount she spent on bananas and apples.

Answers (1)
  1. 28 August, 15:42
    0
    Step-by-step explanation:

    A) pounds of bananas = x

    $0.42 per pound

    0.42*x

    B) pounds of apples = y

    $1.19 per pound

    1.19*y
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question 👍 “Penelope buys x pounds of bananas for $0.42 per pound and y pounds of apples for $1.19 per pound. A) Write an expression that represents ...” in 📗 Mathematics if the answers seem to be not correct or there’s no answer. Try a smart search to find answers to similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question