Ask Question
24 January, 19:39

Reuben made 4 identical necklaces, each having beads and a pendant. The total cost of the beads and pendants for all 4 necklaces was $24.40. If the beads cost $2.20 for each necklace, how much did each pendant cost?

+1
Answers (1)
  1. 24 January, 20:20
    0
    2.20•4=8.80 so if you subtract that by 24.40 you get 15.60 and if you divide that by 4 you get 3.90 for each pendant. If you wanna check it you can add 3.90 and 2.20 together and multiply it by 4 and you get 24.40
Know the Answer?
New Questions in Mathematics