Ask Question
17 December, 01:49

Chester's bakery a box of 12 donuts sells for 8.50 what is the unit price of donuts in the box rounded to the nearest cent

+3
Answers (1)
  1. 17 December, 02:03
    0
    Unit price = price for one donut

    if 12 donuts cost $8.50, then one donut would be:

    $8.50/12 = 0.7083, or about $0.71
Know the Answer?