Sign In
Ask Question
Serrano
Mathematics
21 April, 01:53
Adding negative numbers
Add.
6 + (-8) =
+2
Answers (
2
)
Chana Roach
21 April, 02:10
0
I think the answer is - 2
Comment
Complaint
Link
Deangelo
21 April, 02:20
0
Answer: - 2
Step-by-step explanation: This is because if you have 2 different signs you subtract. 8 - 6 = 2. Then you take the the sign of the larger number 6 < 8
Comment
Complaint
Link
Know the Answer?
Answer
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question 👍
“Adding negative numbers Add. 6 + (-8) = ...”
in 📗 Mathematics if the answers seem to be not correct or there’s no answer. Try a smart search to find answers to similar questions.
Search for Other Answers
You Might be Interested in
Donald bought 15 souvenirs during 3 days of vacation. After 4 days of vacation, how many total souvenirs will Donald have bought? Assume the relationship is directly proportional. souvenirs Submit
Answers (2)
A 2-pound box of spaghetti costs $2.50 philip says the unit cost is 2/2.50=0.80 per pound explain his error
Answers (1)
Shawna says her mug holds 100 milliliters. She'll says that the mug holds 1 liter. Is Shelly correct?
Answers (2)
Como resolver y=1-2.5
Answers (1)
Which list shows all the factors of 75? 1, 3, 5, 15, 25, 75 1, 3, 5, 13, 25, 75 3,5, 13, 25 3, 5, 15, 25
Answers (2)
New Questions in Mathematics
A newspaper reporter wants to know how popular the hobby of bird watching is in the city. He asked people at the local bird refuge if they watched birds as a hobby. Which of the following best explains whether the reporters data is valid or not?
Answers (1)
I am very confused on how to figure out if y = 3/4x is proportional?
Answers (2)
Alison wants to buy a mountain bike for $339.12. If she saves $28.26 each month, in how many months will she be able to buy the bike?
Answers (2)
At 12 o'clock the temperature was 7°C. The temperature decreased by - 20°C. What is the new temperature?
Answers (1)
Ashleys rentals charges $27.50 per hour to rent a surfboard and a wetsuit. Darlas surf shop charges $23.25 per hour to rent a surfboard plus $17 extra for a wetsuit.
Answers (1)
Home
»
Mathematics
» Adding negative numbers Add. 6 + (-8) =
Sign In
Ask Question
Menu
Calculator
Subjects
History
English
Mathematics
Biology
Physics
Chemistry
Geography
Social Studies
Business
Law
Arts
SAT
Advanced Placement (AP)
Computers & Technology
Engineering
Sign In
close
Sign In
Sign Up
Forgot Password?