Ask Question
16 April, 19:17

A market sells 7 oranges for 2.45. How much will 8 oranges cost show your work

+3
Answers (2)
  1. 16 April, 19:24
    0
    2.45 divided by seven equals. 35.

    So each oranges is. 35¢

    So now multiply. 35 by 8 and you'll get a total of $2.80

    $2.80 for 8 oranges.
  2. 16 April, 21:07
    0
    8 orange will cost 2.8 (currency)

    Step-by-step explanation:

    If 7 oranges cost 2.45 (currency)

    An orange will cost 2.45/7

    An orange will cost 0.35

    8 orange will cost 0.35*8

    8 orange will cost 2.8

    8 orange will cost 2.8 (currency)
Know the Answer?