Ask Question
13 October, 03:38

Algebra; convert.

"Mr. Swanson bought a package of 10 disposable razors for $6.30. He found that each razor lasted for 1 week. What was the cost per day? "

0
Answers (1)
  1. 13 October, 04:00
    0
    10 razors ... 1 lasts for 1 week ... so 10 would last for 10 weeks.

    1 week = 7 days ... so 10 weeks = 70 days.

    6.30 / 70 = 0.09 per day (it would cost 9 cents per day)
Know the Answer?