Ask Question
18 April, 00:49

Amhed pays $2.10 for 5 1/4 pounds of bananas. Janel pays $3.25 for 6 1/2 pounds of bananas. Which is the better buy? Explain why.

0
Answers (2)
  1. 18 April, 01:55
    0
    2.10/5 1/4

    2.10/5.25

    =0.4

    3.25/6 1/2

    3.25/6.5

    =0.5

    Amhed got the better buy because his bananas cost 40 cents per pound while Janels cost 50 cents per pound. Since Ahmeds bananas cost 10 cents less than Janels, he got the better buy.
  2. 18 April, 01:57
    0
    Amhed

    2.10: 5.25 = $.40 per pound

    3.25: 6.5 = $.50 per pound

    So Amhed got the better deal ...
Know the Answer?