Ask Question
23 December, 19:15

A shopper needs 48 hot dogs. The store sells identical hot dogs in 2 different sized packages. They sell a six pack of hot dogs for $2.10, and eight-pack of hot dogs for $3.12. Should the shopper buy 8 six-pack, or 6 eight-packs? Explain your reasoning.

+1
Answers (2)
  1. 23 December, 20:16
    0
    6-pcs pack = $2.10

    Hot dogs needed = 48

    Number of 6-pcs = 48 : 6 = 8

    Total cost = $2.10 x 8 = $16.80

    8-pcs pack = $3.12

    Hot dogs needed = 48

    Number of 8-pcs pack = 48 : 8 = 6

    Total cost = $3.12 x 6 = $18.72

    The shopper should buy the 6 pcs pack because it is cheaper.
  2. 23 December, 21:07
    0
    Eight six-pack. 8 x 2.10 is $16.80, while 6 x 3.12 is 18.72.
Know the Answer?