Ask Question
21 February, 08:56

Jenna bought some apples for $1.25 per pound and some avocados for $4 per pound. Altogether, she spent $14.25 for 7 pounds of apples and avocados. What is the total number of pounds of avocados Jenna bought?

+3
Answers (1)
  1. 21 February, 09:17
    0
    A=apple B = avocados 125a+400b=1425 Apples+avocados=7pounds Apples = avocados - 7pounds 125 (b-7) + 400b=1425 125b + 118+400b=1425 525b+118=1425 525b=1425-118 525b=1307 B = 2 Jenna bought 2pounds of avacados
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question 👍 “Jenna bought some apples for $1.25 per pound and some avocados for $4 per pound. Altogether, she spent $14.25 for 7 pounds of apples and ...” in 📗 Mathematics if the answers seem to be not correct or there’s no answer. Try a smart search to find answers to similar questions.
Search for Other Answers