Sign In
Ask Question
Ashly Mckay
Mathematics
27 March, 17:32
Simplify this (2x - 9) (4x + 1)
+4
Answers (
2
)
Nasir Blevins
27 March, 17:46
0
If you add bith of the x's you'll get 6x and if you combine the - 9 and + 1 you'll get - 8 which leaves you with 6x-8
Comment
Complaint
Link
Selina Brennan
27 March, 17:49
0
(2x - 9) (4x + 1) = (2x + - 9) (4x + 1) = (2x) (4x) + (2x) (1) + (-9) (4x) + (-9) (1) = 8 x^2 + 2x - 36x - 9 Answer: 8 x^2 - 34x - 9
Comment
Complaint
Link
Know the Answer?
Answer
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question 👍
“Simplify this (2x - 9) (4x + 1) ...”
in 📗 Mathematics if the answers seem to be not correct or there’s no answer. Try a smart search to find answers to similar questions.
Search for Other Answers
You Might be Interested in
Which of the following expressions are equivalent to - 3.5 (2 - 3n) - 2.5n?
Answers (1)
A radio tower is located 300 feet from a building. From a window in the building, a person determines that the angle of the elevation to the top of the tower is 34 degrees and the angle of depression to the bottom is 24 degrees.
Answers (1)
Which expression represents the phrase "twice the difference of a number and 5"? 2 (1+5) -5 + 2.1 2+2 (1-5) 2 (1 - 5)
Answers (1)
Convert 234 degrees to radians
Answers (2)
8 cupcakes cost $4.64, what is the unit rate?
Answers (1)
New Questions in Mathematics
A newspaper reporter wants to know how popular the hobby of bird watching is in the city. He asked people at the local bird refuge if they watched birds as a hobby. Which of the following best explains whether the reporters data is valid or not?
Answers (1)
I am very confused on how to figure out if y = 3/4x is proportional?
Answers (2)
Alison wants to buy a mountain bike for $339.12. If she saves $28.26 each month, in how many months will she be able to buy the bike?
Answers (2)
At 12 o'clock the temperature was 7°C. The temperature decreased by - 20°C. What is the new temperature?
Answers (1)
Ashleys rentals charges $27.50 per hour to rent a surfboard and a wetsuit. Darlas surf shop charges $23.25 per hour to rent a surfboard plus $17 extra for a wetsuit.
Answers (1)
Home
»
Mathematics
» Simplify this (2x - 9) (4x + 1)
Sign In
Ask Question
Menu
Calculator
Subjects
History
English
Mathematics
Biology
Physics
Chemistry
Geography
Social Studies
Business
Law
Arts
SAT
Advanced Placement (AP)
Computers & Technology
Engineering
Sign In
close
Sign In
Sign Up
Forgot Password?