Ask Question
15 October, 22:34

A 32 oz bottle of water costs $1.92. What is the cost per ounce?

A. $0.53/oz

B. $5.33/oz

C. $0.60/oz

D. $0.06/oz

+2
Answers (1)
  1. 16 October, 00:11
    0
    Answer is D. As price of 32 oz bottle is $1.92 so to find the price of 1 oz, we will divide $1.92 by 32. 1.92/32 = 0.06 So our answer will be 0.06$ per oz
Know the Answer?