Ask Question
29 March, 21:22

Which is the better deal to buy peaches at the farmers market? $2.19 for 1 1/4 lb of peaches or. 88 for 1/2 lb

+1
Answers (1)
  1. 29 March, 22:55
    0
    The better deal is 1 1/4lbs for $2.19 because when you find how much each would cost for 1 peach, the 1 1/4 comes out as 1.752 while the other comes out as 1.76 which is more expensive

    Solution - Peaches for $2.19
Know the Answer?