Ask Question
24 August, 17:33

A banana costs three times as much as an apple. The total cost of 1 banana and 1 apple is $1.60. If a represents the cost of 1 apple, which equation could you use to find a?

+1
Answers (2)
  1. 24 August, 18:48
    0
    3a+a=1.60
  2. 24 August, 19:12
    0
    We know that the cost of an apple and a banana equals $1.60

    a + b = 1.60

    We also know that the cost of a banana is 3 times that of an apple

    3a = b

    If we divide 4 from 1.60 we will get the price of 1 apple

    4a = 1.60

    1 apple costs $0.40

    So that means 1 banana costs $1.20
Know the Answer?