Using system of equations answer this word problem. 1) Scott and Paul are selling Pies for a school fundraiser. Customers can buy apple pies and lemon meringue pies. Scott sold 3 apple pies and 12 lemon meringue pies for a total of 141$. Paul sold 2 apple pies and 5 lemon meringue pies for a total of 64$ What is the cost of each of one apple pie and one lemon meringue pie? (Show your work and tell me how to do it and I'll give you brainlist!)
Find an answer to your question 👍 “Using system of equations answer this word problem. 1) Scott and Paul are selling Pies for a school fundraiser. Customers can buy apple ...” in 📗 Mathematics if the answers seem to be not correct or there’s no answer. Try a smart search to find answers to similar questions.
Home » Mathematics » Using system of equations answer this word problem. 1) Scott and Paul are selling Pies for a school fundraiser. Customers can buy apple pies and lemon meringue pies. Scott sold 3 apple pies and 12 lemon meringue pies for a total of 141$.