Ask Question
29 August, 09:10

you are purchasing the ingredients for your first cooking project in culinary school. You are making a new salmon dish. Salmon cost $6 per pound. find the cost of 3 2/3 pounds.

+3
Answers (1)
  1. 29 August, 09:30
    0
    Answer

    $22

    Step-by-step explanation:

    This is the answer because if we take 3 2/3 into a mixed number, it would be 11/3. If you multiply 11 to 6, you would get 66 and divide it by 3, and get 22.
Know the Answer?