Ask Question
8 June, 22:53

If you buy a car wash at the gas station for $6.00, the cost per gallon is $2.35. If you have $40, find the number of gallons of gas you can afford. (Round answer to closest hundredths and write units)

+1
Answers (2)
  1. 8 June, 23:16
    0
    6+2.35x=40 you can afford 14 gallons of gas
  2. 8 June, 23:37
    0
    666 min
Know the Answer?