Sign In
Ask Question
Guest
Mathematics
12 March, 07:36
How would you find the formula to rent a video for 3 days at $10
+4
WhatsApp
Telegram
Twitter
Answers (
1
)
Beckham Chase
12 March, 07:44
0
V=number of videos, x=total amount
10v*3=x
Since each video is $10, you would have to multiply that by the number of videos. Once you find that you would multiply that number by three, since you will be keeping the videos for 3 days. With that you will find, x, the total amount.
Comment
Complaint
Link
Know the Answer?
Answer
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question 👍
“How would you find the formula to rent a video for 3 days at $10 ...”
in 📗 Mathematics if the answers seem to be not correct or there’s no answer. Try a smart search to find answers to similar questions.
Search for Other Answers
You Might be Interested in
Using the numbers 5, 8, and 24, create a problem using no more than four operations (addition, subtraction, multiplication, division, square, square root, cube, cube root) where the solution will be an irrational number.
Answers (1)
How do you simplify (2-4i) + (-3+i)
Answers (1)
13 The equation D-shows that the density of a particular substance equals a mass of 13 grams divided by the volume of the substance. What happens to the density as the volume approaches 0? The density approaches infinity. The density approaches 0.
Answers (1)
Jewli Jewli planted a rectangular garden that is 20 feet long she plays 56 feet of the fencing around her garden draw and label a sketch of her garden what is the width of her garden what's the area
Answers (1)
Christine has $13.75 she wants to buy her friends some Italian ices. Each Italian ice is 60 cents. Christine want to buy ices for as many friends as possible and still buy one for self. How many ices can Christine buy in total
Answers (1)
New Questions in Mathematics
A newspaper reporter wants to know how popular the hobby of bird watching is in the city. He asked people at the local bird refuge if they watched birds as a hobby. Which of the following best explains whether the reporters data is valid or not?
Answers (1)
I am very confused on how to figure out if y = 3/4x is proportional?
Answers (2)
Alison wants to buy a mountain bike for $339.12. If she saves $28.26 each month, in how many months will she be able to buy the bike?
Answers (2)
At 12 o'clock the temperature was 7°C. The temperature decreased by - 20°C. What is the new temperature?
Answers (1)
Ashleys rentals charges $27.50 per hour to rent a surfboard and a wetsuit. Darlas surf shop charges $23.25 per hour to rent a surfboard plus $17 extra for a wetsuit.
Answers (1)
Home
»
Mathematics
» How would you find the formula to rent a video for 3 days at $10
Sign In
Ask Question
Menu
Calculator
Subjects
History
English
Mathematics
Biology
Physics
Chemistry
Geography
Social Studies
Business
Law
Arts
SAT
Advanced Placement (AP)
Computers & Technology
Engineering
Sign In
close
Sign In
Sign Up
Forgot Password?