Use the information given below, to compare the cost of operating two different vehicles for one month (4 weeks). You are considering two different cars. You drive to work, a 20 mile round trip, five days a week. Gasoline costs you $1.50 per gallon. Car A gets 28 miles per gallon, would have $300 a year in maintenance costs, and would cost you $1,500 per year to insure. Car B gets 19 miles per gallon, would have $500 a year in maintenance costs, and would cost you $1,000 per year to insure.
Costs Car A Car B
Gas cost per month $ $
Insurance cost per month $ $
Maintenance cost per month $ $
Total cost per month $ $
+1
Answers (1)
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question 👍 “Use the information given below, to compare the cost of operating two different vehicles for one month (4 weeks). You are considering two ...” in 📗 Mathematics if the answers seem to be not correct or there’s no answer. Try a smart search to find answers to similar questions.
Home » Mathematics » Use the information given below, to compare the cost of operating two different vehicles for one month (4 weeks). You are considering two different cars. You drive to work, a 20 mile round trip, five days a week. Gasoline costs you $1.50 per gallon.