Ask Question
25 January, 10:06

One fabric cost $15.00 for two yards. Another cost $37.50 for 5 yards. Do these fabrics have the same unit cost? explain.

+1
Answers (1)
  1. 25 January, 11:04
    0
    We need to get the cost per yard. Thus, we divide the total cost by the number of yards bought.

    $15 / 2 yards = 7.5 per yard

    $37.50 / 5 yards = 7.5 per yard

    Both fabrics have the same unit cost. So, regardless of what fabric you buy, the total cost varies directly on the number of yards bought with a constant ratio.
Know the Answer?