Ask Question
5 August, 16:39

At a flower shop, 4 flowers cost $10. Mrs. Watson usually buys 12 flowers. During a sale, there is a 20% discount on every flower. How many flowers can Mrs. Watson buy during the sale if she spends the same amount of money that usually does?

+1
Answers (2)
  1. 5 August, 17:21
    0
    60 flowers. She usually buys 12 flowers, and there is a 20% discount, so 20%=1/5, so 12*5=60
  2. 5 August, 18:17
    0
    Make a proportion to find the cost for 12 flowers based on the price for 4 flowers.

    4/10=12/x

    Cross multiply and you get 4x=120 Divide 4 on both sides of the equation.

    X is $30.

    Then, you find the unit price of 1 flower by dividing 10 by 4. Each flower cost $2.50.

    Convert 20% to decimal which is 0.2.

    Multiply 0.2 by 2.5 and you get 0.5. Subtract 0.5 from 2.5 to get 2.

    Write an equation using the information: $2 for each flower and you only have $30 to spend.

    The equation is 2x=30. Divide 2 on both sides and you get x=15 flowers
Know the Answer?