Sign In
Ask Question
Phillip Conner
Mathematics
12 September, 03:00
Cost of a sled; $99.50 markup95%
+3
WhatsApp
Telegram
Twitter
Answers (
1
)
Kobe Reyes
12 September, 03:30
0
Take wholesale cost and multiply it by 95%, then add to the original value
another way, just multiply by 1.95
Retail cost: 1.95 * ($99.50) = $194.03
Comment
Complaint
Link
Know the Answer?
Answer
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question 👍
“Cost of a sled; $99.50 markup95% ...”
in 📗 Mathematics if the answers seem to be not correct or there’s no answer. Try a smart search to find answers to similar questions.
Search for Other Answers
You Might be Interested in
Write the answer as a simplified fraction. 5 + (-8) + 0 + 37=
Answers (1)
F you filled up your car's gas tank and it took 44.3 liters, approximately how many gallons is that? (a) Use mental math and estimation to determine approximately how many gallons of gas this amount is equivalent to.
Answers (1)
Erin spent $15.30 on ingredients for cookies she's making for the school bake sale. How many cookies must she sell at $0.35 apiece to make a profit
Answers (2)
Michelle is a server in a restaurant. On a weekend night, Michelle earned $4 an hour and $65 in tips She made a total of $93 Write and solve an equation to determine how many hours she worked
Answers (2)
Can you show the work to 156 divide by 11
Answers (1)
New Questions in Mathematics
A newspaper reporter wants to know how popular the hobby of bird watching is in the city. He asked people at the local bird refuge if they watched birds as a hobby. Which of the following best explains whether the reporters data is valid or not?
Answers (1)
I am very confused on how to figure out if y = 3/4x is proportional?
Answers (2)
Alison wants to buy a mountain bike for $339.12. If she saves $28.26 each month, in how many months will she be able to buy the bike?
Answers (2)
At 12 o'clock the temperature was 7°C. The temperature decreased by - 20°C. What is the new temperature?
Answers (1)
Ashleys rentals charges $27.50 per hour to rent a surfboard and a wetsuit. Darlas surf shop charges $23.25 per hour to rent a surfboard plus $17 extra for a wetsuit.
Answers (1)
Home
»
Mathematics
» Cost of a sled; $99.50 markup95%
Sign In
Ask Question
Menu
Calculator
Subjects
History
English
Mathematics
Biology
Physics
Chemistry
Geography
Social Studies
Business
Law
Arts
SAT
Advanced Placement (AP)
Computers & Technology
Engineering
Sign In
close
Sign In
Sign Up
Forgot Password?