Ask Question
8 June, 18:16

Mofor had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13. How much did each notebook cost?

0
Answers (1)
  1. 8 June, 20:00
    0
    His total cost was 8 dollars, so you divide that by two.

    8/2 = 4

    So, each notebook was $4.00.
Know the Answer?