Ask Question
20 September, 14:41

The cross-sectional area of the output piston in a hydraulic device is 3.0 times the area of the input piston. For each 1.5 cm the input piston moves, how far does the output piston move

Answers (1)
  1. 20 September, 14:46
    0
    For each 1.5 cm the input piston moves, then output piston will move 0.5 cm

    Explanation:

    Let cross-sectional area of the input piston = A

    Let cross-sectional area of the output piston = 3A

    pressure (P) = Force (F) / Area (A)

    F = PA

    For a constant gravitational force on the inlet and outlet piston;

    P₁A₁ = P₂A₂

    But pressure = ρgh

    where;

    ρ is density of water

    g is acceleration due to gravity

    h is the distance or height moved by the piston

    (ρg) h₁A₁ = (ρg) h₂A₂

    h₁A₁ = h₂A₂

    Area of output piston = 3 times area of input piston

    h₁A₁ = h₂ (3A₁)

    For each 1.5 cm the input piston moves, then output piston will move;

    1.5A₁ = h₂ (3A₁)

    1.5 = 3h₂

    h₂ = 1.5 / 3

    h₂ = 0.5 cm

    Thus, for each 1.5 cm the input piston moves, then output piston will move 0.5 cm
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question 👍 “The cross-sectional area of the output piston in a hydraulic device is 3.0 times the area of the input piston. For each 1.5 cm the input ...” in 📗 Physics if the answers seem to be not correct or there’s no answer. Try a smart search to find answers to similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question