A company sells each product they make for $90.00. They pay $2,700.00 in monthly costs such as rent and bills as well as $75.00 in manufacturing costs per unit. Which of the equations below gives P, the company's profit per month, as a function of x, the number of units made.
+1
Answers (1)
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question 👍 “A company sells each product they make for $90.00. They pay $2,700.00 in monthly costs such as rent and bills as well as $75.00 in ...” in 📗 SAT if the answers seem to be not correct or there’s no answer. Try a smart search to find answers to similar questions.
Home » SAT » A company sells each product they make for $90.00. They pay $2,700.00 in monthly costs such as rent and bills as well as $75.00 in manufacturing costs per unit.