Ask Question
24 August, 15:58

Yolanda buys 5.8 gallons of gas for $ 24.07. Find the unit price in dollars per gallon. If necessary, round your answer to the nearest cent.

+3
Answers (1)
  1. 24 August, 17:07
    0
    24.07/5.8 = 4.15

    It costs $4.15 per gallon.
Know the Answer?