Ask Question
27 August, 05:04

In Myanmar, six laborers, each making the equivalent of $2.50 per day, can produce 38 units per day. In China, nine laborers, each making the equivalent of $1.75 per day, can produce 48 units. In Billings, Montana, two laborers, each making $60.00 per day, can make 102 units.

Shipping costs from Myanmar to Denver, Colorado, the final destination, is $2.00 per unit. Shipping costs from China to Denver is $1.25 per unit, while the shipping cost from Billings to Denver is $.30 per unit.

Based on total cost (labor and transportation) per unit, the most economical location to produce the item is ___, with a total cost (labor and transportation) per unit of $___.

+1
Answers (1)
  1. 27 August, 05:58
    0
    2.50 is the units per the numbers
Know the Answer?